Valë sulmesh në Irak, 17 të vrarë

16 Janar 2013 - 11:34      

Zyrtarët e sigurisë dhe ata shëndetësore thanë se nga disa sulme në Irakun Verior dhe në Bagdad janë vrarë të paktën 17 persona dhe janë lënduar rreth 170 të tjerë.
Në qytetin e përzier etnikisht të Kirkukut, një sulm vetëvrasës me bombë ka vrarë të paktën 10 persona dhe ka plagosur 140 të tjerë.
Një tjetër sulm më bombë në Tuz Khurmatu, rreth 75 kilometra larg nga Kirkuku ka vrarë dy dhe ka plagosur 26 vetë.

Zyrtarët e sigurisë dhe ata shëndetësore thanë se nga disa sulme në Irakun Verior dhe në Bagdad janë vrarë të paktën 17 persona dhe janë lënduar rreth 170 të tjerë.

Në qytetin e përzier etnikisht të Kirkukut, një sulm vetëvrasës me bombë ka vrarë të paktën 10 persona dhe ka plagosur 140 të tjerë.

Një tjetër sulm më bombë në Tuz Khurmatu, rreth  75 kilometra larg nga Kirkuku ka vrarë dy dhe ka plagosur 26 vetë.

Ndërsa në tri sulme të ndara në Bagdad, kanë vdekur pesë persona.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmet, por makinat bombë shpesh përdoren nga kryengritësit sunitë.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...