Katërmbëdhjetë vjet nga masakra e Reçakut

15 Janar 2013 - 13:09      

Sot mbushen 14 vjet që prej ngjarjeve të përgjakshme në fshatin Reçak të komunës së Shtimes, kur forcat serbe të sigurimit atëbotë patën vrarë 45 civilë shqiptarë.
Ish shefi i Misionit vëzhgues të OSBE-së, ambasadori William Walker, këtë ngjarje e pati cilësuar si "krim kundër njerëzimit".

Prishtinë, 15 janar - Sot mbushen 14 vjet që prej ngjarjeve të përgjakshme në fshatin Reçak të komunës së Shtimes, kur forcat serbe të sigurimit atëbotë patën vrarë 45 civilë shqiptarë.

Ish shefi i Misionit vëzhgues të OSBE-së, ambasadori William Walker, këtë ngjarje e pati cilësuar si "krim kundër njerëzimit".

Masakra e Reçakut njihet si një nga ngjarjet kryesore që ka shënuar kthesë në diplomacinë ndërkombëtare në raport me Serbinë dhe Kosovën, duke i paraprirë proceseve që çuan deri tek fushata e bombardimeve të NATO-s

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...