Gjykata pakistaneze urdhëron arrestimin e kryeministrit

15 Janar 2013 - 13:04      

Gjykata Supreme në Pakistan ka urdhëruar arrestimin e kryemisitrit, Raja Pervez Ashraf, në lidhje me një rast të korrupsionit për projektet energjetike.
Gjykata u ka dhënë autoriteteve 24 orë që ta arrestojnë zotin Ashraf dhe 15 persona të tjerë.
Para se të bëhej kryeministër, Ashraf ishte ministër për ujë dhe energji.
Ai i kishte hedhur poshtë akuzat se kishte marrë mito, në kohën kur i kishte miratuar projektet për prodhimin e energjisë në vitin 2010.

Islamabad, 15 janar - Gjykata Supreme në Pakistan ka urdhëruar arrestimin e kryemisitrit, Raja Pervez Ashraf, në lidhje me një rast të korrupsionit për projektet energjetike.

Gjykata u ka dhënë autoriteteve 24 orë që ta arrestojnë zotin Ashraf dhe 15 persona të tjerë.

Para se të bëhej kryeministër, Ashraf ishte ministër për ujë dhe energji.

Ai i kishte hedhur poshtë akuzat se kishte marrë mito, në kohën kur i kishte miratuar projektet për prodhimin e energjisë në vitin 2010.

Këshilltari i kryeministrit, Fawad Chaudhry, e ka dënuar urdhrin e gjykatës, duke e cilësuar atë si jokushtetues, transmeton REL.

Ky zhvillim po ndodhë në periudhën kur kleriku islamik, Muhammad Tahir-ul-Qadri, ka kërkuar dorëheqjen e qeverisë në protestat, në të cilat kanë marrë dhjetëra mijëra njerëz, që janë zhvilluar para parlamentit në kryeqytetin Islamabad.

Në televizion janë parë pamjet ku protestuesit e përshëndetën lajmin për urdhrin për arrestimin e kryeministrit.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...