UNMIK-u nuk është i përfshirë në bisedime

15 Janar 2013 - 12:10      

Misioni i OKB-së në Kosovë nuk është pyetur fare kur qeveria vendosi të ndërpresë pagat për stafin lokal të Zyrës në veri të Mitrovicës. Për këtë autoritetet serbe kanë vendosur që çështja jo vetëm e financimit, por edhe Zyrës në veri të bisedohet në Bruksel. Një zëdhënës i UNMIK-ut, Oliver Salgado, i ka thënë Radio Kosovës se UNMIK-u nuk është pyetur dhe nuk është i përfshirë fare në bisedimet në Bruksel.

Prishtinë, 15 janar - Misioni i OKB-së në Kosovë nuk është pyetur fare kur qeveria vendosi të ndërpresë pagat për stafin lokal të Zyrës në veri të Mitrovicës. Për këtë autoritetet serbe kanë vendosur që çështja jo vetëm e financimit, por edhe Zyrës në veri të bisedohet në Bruksel. Një zëdhënës i UNMIK-ut, Oliver Salgado, i ka thënë Radio Kosovës se UNMIK-u nuk është pyetur dhe nuk është i përfshirë fare në bisedimet në Bruksel.

Misioni i OKB-së në Kosovë po këmbëngul se është akoma e nevojshme mbetja e stafit të saj ndërkombëtar e vendor në veri, për të ndihmuar në parandalimin e konfliktit, ndërmjetësimin dhe lehtësimin e komunikimit në mes të dyja etniteteve në këtë pjesë të Kosovës.

Ky mision ishte detyruar një muaj më parë të ndërpres kontratat e stafit lokal në veri, pasi siç ka njoftuar UNMIK-u autoritetet vendore pa ndonjë paralajmërim i kanë ndërprerë financimin e saj.

Nevoja e paprekshmërisë ose jo të këtij stafi është paralajmëruar të diskutohet sot në nivelin e dy kryeministrave të Serbisë dhe Kosovës. Për këtë zyrtarët e UNMIK-ut njoftojnë të mos jenë përfshirë fare në konsultime.

Zëdhënësi i këtij misioni Oliver Salgado i ka thënë Radio Kosovës se tashmë kanë bërë të ditur problemin e financimit. Sipas tij misioni i OKB-së në Kosovë është duke pritur rezultatet e takimit në kryeministrave ,Thaçi e Daqiq.

Nga autoritet kosovare nuk është shpjeguar se çfarë saktësisht rreth UNMIK-ut do të diskutohet, përderisa burime brenda këtij misioni kanë thënë se kreu i tij Farid Zarif u ka përcjellë zyrtarëve vendorë se megjithatë për misionin vendoset në Nju-Jork.

Autoritet serbe, ndërkaq sipas raportimeve në media, vazhdojnë të kërkojnë mbetjen e stafit të plotë të UNMIK-ut në veri.

Ndërsa punëtorët serbë të UNKIK-ut, të cilët sipas të dhënave të policisë është mësuar se punojnë edhe për strukturat paralele janë deklaruar se do të punojnë edhe pa paga.

 

comments powered by Disqus

Rrjetet sociale

Karikatura e ditës

Jeton Mikullovci
Galeria >

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...