Obama flet për ligjin për armë dhe borxhin federal

15 Janar 2013 - 11:26      

Presidenti i SHBA-ve Barack Obama u ka thënë anëtarëve të Kongresit se duhet të “shqyrtojnë ndërgjegjen e tyre” kur të vlerësojnë se si të veprojnë lidhur me ligjin për kontrollin e armëve.

Uashington, 15 janar - Presidenti i SHBA-ve Barack Obama u ka thënë anëtarëve të Kongresit se duhet të  “shqyrtojnë ndërgjegjen e tyre” kur të vlerësojnë se si të veprojnë lidhur me ligjin për kontrollin e armëve.

Në konferencën e fundit të mandatit të parë të mbajtur të hënën, raporton rel, Obama tha se duhet të ketë kontrolle të forta për të kaluarën e blerësve të armëve.

Çdo ligj i ri për armët do të ballafaqohet me një kundërshtim të ashpër në Kongres.

Obama gjithashtu foli edhe për kanosjen nga një betejë fiskale me Kongresin mbi kufirin e borxhit federal, i cili duhet të ngrihet së shpejti për të shmangur falimentimin.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...