Plumba ndaj konsullit italian në Libi

13 Janar 2013 - 10:48      

Një diplomat italian ra pre e një atentati në qytetin e dytë më të madh në Libi, në Bengazi, raportuan të dielën mediat ndërkombëtare.

Bangazi, 13 janar - Një diplomat italian ra pre e një atentati në qytetin e dytë më të madh në Libi, në Bengazi, raportuan të dielën mediat ndërkombëtare.

Për fat të mirë, Guido de Sanctis, konsulli italian në këtë qytet, nuk u lëndua në këtë sulm ndaj jetës së tij.

Diplomati u qëllua ndërsa ishte duke udhëtuar në makinën e ambasadës, e cila ishte e pajisur me xhama antiplumb, fakt të cilin atentatorët nuk e dinin, transmeton TCH.

Një ngjarje e tillë rikthen në kujtesë sulmin e ndodhur në 11 shtator 2012 ndaj konsullatës amerikane në të njëjtin qytet, i cili rezultoi fatal për ambsadorin Christopher Stevens dhe tre diplomatë të tjerë amerikanë.

Në muajt e fundit ka pasur një rritje të numrit të goditjeve ndaj selive diplomatike në Libi, pavarësisht se autoritetet janë shprehur se do të marrin masa për të luftuar këtë fenomen.

Mbetet e paqartë se sa do të ndikojë ky atentat në marrëdhëniet e ngushta italiano-libiane.
comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...