Dënim për shkak të çmimeve të ndryshme të qethjes

13 Janar 2013 - 10:33      

Këshilli për barazinë e qytetarëve në Danimarkë ka konkludua se është shkelur Ligji për barazinë e qytetarëve në rastin e një gruaje e cila nuk ka mundur të shkurtojë flokët me të njëjtin çmim siç i shkurtojnë meshkujt, sado që ka pasur flokë të shkurtëra.

Kopenhagen, 13 janar – Këshilli për barazinë e qytetarëve në Danimarkë ka konkludua se është shkelur Ligji për barazinë e qytetarëve në rastin e një gruaje e cila nuk ka mundur të shkurtojë flokët me të njëjtin çmim siç i shkurtojnë meshkujt, sado që ka pasur flokë të shkurtëra.Në vendimin e publikuar në sajtin e këshillit thuhet se “ nuk ka arsyr që salloni të ekspozojë çmimoren me çmime të ndryshme të qethjes për gra dhe për meshkuj, me ç’rast në çmimore trajtohet vetëm gjinia e klientelës, por jo edhe lloji dhe përmasa e qethjes”.

Duke vlerësuar se në këtë rast bëhet fjalë për diskriminim gjinor, Këshilli ka marr vendim me të cil[in i jepet të drejtë gruas e cila kishte paraqitur ankesën kundër sallonit të shkurtimit të flokëve dhe e ka urdhëruar sallonin që t’ia paguaj dëmshpërblimin në shumë rreth 335 euro.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...