Vjet janë hetuar 70 pushtetarë të Anamoravës

6 Janar 2013 - 10:31      

Gjatë vitit 2012 në rajonin e Anamoravës ishin hetuar afër 70 zyrtarë komunalë. Këta zyrtarë janë hetuar për shpërdorim të detyrës zyrtare ose të autorizimit.

Prishtinë, 6 janar - Gjatë vitit 2012 në rajonin e Anamoravës ishin hetuar afër 70 zyrtarë komunalë. Këta zyrtarë janë hetuar për shpërdorim të detyrës zyrtare ose të autorizimit.

Jetish Maloku, kryeprokuror në Prokurorinë Themelore në Gjilan, që mbulon shtatë komunat e Anamoravës, rrëfen se gjatë vitit 2012 kjo prokurori themelore e qarkut dhe komunale ka pranuar në punë mbi 3 tre mijë lëndë të natyrave të ndryshme penale me mbi 4000 persona.

Mbi 70 zyrtarë komunalë të komunave të Anamoravës janë hetuar gjatë vitit 2012, derisa mbi 95 % të lëndëve janë përfunduar me hetim, ngritje të akuzave në gjykatat përkatëse apo edhe me pushim hetimesh dhe hedhje të kallëzimeve penale.

Prokuroria e Qarkut dhe ajo Komunale në Gjilan, tani Prokuroria Themelore, për vitin 2012 ka bërë një punë shumë të suksesshme dhe me efikasitet të lartë. Kështu shprehet për Rajonipress Jetish Maloku, kryeprokuror i Prokurorisë Themelore në Gjilan, që mbulon shtatë komunat e Anamoravës .”Vërtet kjo prokurori, edhe pse ka punuar me numër të prokurorëve shumë më të vogël sesa kanë qenë nevojat e këtij rrethi , ka bërë një punë shumë të madhe në hetimin dhe ndjekjen e kryesve të veprave të ndryshme penale në komunat e Anamoravës, përkatësisht akuzimin dhe dënimin e tyre në gjykatat përkatëse”, tha ai.

Maloku tha se gjatë vitit 2012 kjo prokurori themelore e qarkut dhe komunale ka pranuar në punë mbi 3 tre mijë lëndë të natyrave të ndryshme penale me mbi 4000 persona. “Mbi 95 pwr qind të lëndëve janë përfunduar me hetim, ngritje të akuzave në gjykatat përkatëse, apo edhe me pushim hetimesh dhe hedhje të kallëzimeve penale. Tashmë mbi 70 zyrtar komunal janë hetuar për shpërdorim të detyrës zyrtare ose autorizimit në rajonin e Anamoravës”, tha Maloku për portalin Rajonipress.

Sipas Malokut,natyra e lëndëve ka qenë e të gjitha llojeve të veprave penale, por numri më i madh ka qenë i vjedhjeve të rënda, vjedhje, grabitje, kontrabandim me mallra, kontrabandim me emigrant, vjedhje pylli, vepra penale kundër jetës dhe shëndetit, por edhe vepra penale të natyrës së ndryshme , duke përfshirë edhe veprat penale , shpërdorim i detyrës zyrtare si dhe aksidente me fatalitet.

Ai ka thënë se gjatë kësaj periudhe sidomos kjo prokurori i ka kushtuar shumë më shumë përparësi në punë këtyre veprave që përfshijnë keqpërdorimet nga ana e personave të veshur me.

“Nëse shikohen statistikat me vitet e kaluara, këtë vit shumë më shumë ka pasur përkushtim në drejtim të hetimit dhe zbulimit të kryesve zyrtar eventual të përfshirë në këto vepra penale. Në dy prokuroritë janë hetuar apo ende janë nën hetim një numër i caktuar i personave zyrtar, duke përfshirë të gjitha komunat e Anamoravës kundër të cilëve, ndaj disa personave zyrtar, veç janë ngritur akuza , janë shpallur fajtor nga gjykatat kompetente, apo janë në përfundim të hetimeve me mundësi ngritje të akuzave dhe dërgimit në gjykatë edhe për një numër të caktuar të personave të veshur me pushtet, e për të cilët argumentohet se kanë bërë shkelje ligjore. Nuk ka dyshim se ka edhe shumë raste kallëzime penale kur nuk janë argumentuar se zyrtarë të hetuar kanë bërë çfarëdo shpërdorimi të detyrës zyrtare, e që normalisht janë pushuar hetimet apo edhe janë hedhur si të tilla”, ka sqaruar Maloku.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...