Plisi si simbol që identifikonte e dënonte shqiptarët

5 Janar 2013 - 16:00      

Nëse qeleshja e bardhë ishte shenja që identifikonte shqiptarët, bartja e saj nuk ka qenë gjithherë e lehtë. Në kohë të ndryshme ka mundur të rezultojë me heqje koke.

Nëse qeleshja e bardhë ishte shenja që identifikonte shqiptarët, bartja e saj nuk ka qenë gjithherë e lehtë. Në kohë të ndryshme ka mundur të rezultojë me heqje koke. Publicisti e politikani tashmë i ndjerë Arbën Xhaferi shkruante se plisi ishte bërë mjet për identifikimin e shqiptarëve prej pushtuesve përgjatë historisë. “Gjatë luftërave ballkanike kur Shkupi ishte pushtuar nga bullgarët fqinj, pushtuesit si objekt dënimi zgjodhën qeleshen e bardhë shqiptare”, shkruante Xhaferi.

Shkrimin e plotë e gjeni në shtojcën e sotme të kulturës në Kohën Ditore. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...