Përleshje në Belfast, arrestohen 18 persona

5 Janar 2013 - 14:07      

Policia në Irlandën Veriore njoftoi sot se nëntë pjesëtarë të saj janë lënduar, kurse 18 demonstrues janë arrestuar gjatë natës së dytë rresht të protestave për arsye të vendimit të qeverisë që flamuri britanik të mos vendoset më në kuvendin e qytetit të Belfastit gjatë tërë vitit.

Belfast, 5 janar - Policia në Irlandën Veriore njoftoi sot se nëntë pjesëtarë të saj janë lënduar, kurse 18 demonstrues janë arrestuar gjatë natës së dytë rresht të protestave për arsye të vendimit të qeverisë që flamuri britanik të mos vendoset më në kuvendin e qytetit të Belfastit gjatë tërë vitit. 

Policia njoftoi se demonstruesit kanë goditur mbi policë me mbi 30 bomba zjarri, petarda dhe tulla, transmeton agjencia e lajmeve AP.

Shumë pjesëtarë të sektit protestant kërkojnë që Kuvendi i qytetit në Belfast të ndryshojë vendimin për moslejimin e vendosjes së flamurit britanik, gjë që, në anën tjetër përkrahet nga katolikët irlandezë.  

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...