Tërmeti te Alaska nxiti një cunami lokal

5 Janar 2013 - 13:04      

Një tërmet i fuqishëm prej 7.7 ballësh të Rihterit, që goditi herëm në mëngjes të shtunën Paqesorin afër shtetit federal amerikan Alaska, ka nxitur një cunami lokal, që potencialisht mund të jetë shkatërrues, njoftoi Qendra e Paqësorit për paralajmërimin e rrezikut nga cunami.

Washington, 5 janar – Një tërmet i fuqishëm prej 7.7 ballësh të Rihterit, që goditi herëm në mëngjes të shtunën Paqesorin afër shtetit federal amerikan Alaska, ka nxitur një cunami lokal, që potencialisht mund të jetë shkatërrues, njoftoi Qendra e Paqësorit për paralajmërimin e rrezikut nga cunami.

“Nivelet e detit tregojnë se ka ndodhur krijimi i cunamit. Ai do të mund të ishte shkatërrues përgjatë brigjeve të detit që janë afër epiqendrës së tërmetit”, thuhet në njoftimin e kësaj qendre amerikane, transmeton AFP.

Tërmeti është regjistruar në thellësi prej 10 kilometrave, rreth 100 kilometra në jugperëndim të vendit Port Alexander në Alaskë.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...