Optika në çip nga IBM

22 Dhjetor 2012 - 20:35      

Inxhinierët e IBM kanë gjetur një mënyrë për shfrytëzimin e proceseve prodhuese standarde për krijimin e çipave me lidhje optike të integruara të cilët mund të bartin të dhënat me shpejtësi deri 25 gigabitë në sekondë.

Inxhinierët e IBM kanë gjetur një mënyrë për shfrytëzimin e proceseve prodhuese standarde për krijimin e çipave me lidhje optike të integruara të cilët mund të bartin të dhënat me shpejtësi deri 25 gigabitë në sekondë.

Hulumtuesit edhe më parë kishin arritur të integrojnë lidhjet optike në çipa, por arritja e IBM-së është e rëndësishme sepse shfrytëzon teknologjitë standarde për prodhimin e çipave në procesin 90-nanometërsh. Çipi mund të përfshijë disa komponentë optikë, përfshirë edhe multipleksorët valorë të cilët mundësojnë dërgimin dhe pranimin e të dhënave përmes disa frekuencave të dritës. Tani për tani çipi mund të manipulojë me të dhënat me shpejtësi prej 25 gigabitë në sekondë, por hulumtuesit presin që do të rrisin dukshëm këtë shpejtësi përmes avancimit të teknologjisë dhe integrimit të më shumë kanaleve komunikuese të cilat punojnë paralelisht.

IBM pret që kjo teknologji do të përdoret fillimisht në sistemet e mëdha, si superkompjuterët, serverëve të shumëfishtë të lidhur mes vete, ose në magjistralet brenda serverëve.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...