Sharp me Ultra High Definition me 60 inçë

22 Dhjetor 2012 - 20:26      

Gjykuar sipas hapave të prodhuesve japonezë, na pret një periudhë e televizorëve me paraqitje të fotografisë me rezolucion ultra të lartë. Modeli i ri në linjën ICC Purios të kompanisë Sharp është televizori më i mirë dhe më i shtrenjtë i këtij prodhuesi. Bëhet fjalë për televizorin UHD me diagonale prej madje 60 inçësh.

Gjykuar sipas hapave të prodhuesve japonezë, na pret një periudhë e televizorëve me paraqitje të fotografisë me rezolucion ultra të lartë. Modeli i ri në linjën ICC Purios të kompanisë Sharp është televizori më i mirë dhe më i shtrenjtë i këtij prodhuesi. Bëhet fjalë për televizorin UHD me diagonale prej madje 60 inçësh.

Rezolucioni i ekranit është 3840 x 2160 pixelë, ndërsa ky televizor është njëherësh edhe i pari aparat UHD në botë me certifikatin THX. Liferimi në tregun japonez fillon gjatë shkurtit, kurse ICC Purios nuk do të në shitje të lirë por do të shitet vetëm me porosi. Çmimi në Japoni është 2,63 milionë jenë, ose rreth 31.000 dollarë.

Televizorë UHD kanë prezantuar edhe Sony dhe Toshiba, dhe bëhet fjalë për modelet me diagonale prej 84 gjegjësisht 55 inçësh. Në Japoni modeli më i madh shitet për 25.000 dollarë ndërsa ai më i vogël për 9000 dollarë.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...