Probleme leximi tek fëmijët nga televizori dhe telefoni mobil

22 Dhjetor 2012 - 16:42      

Jemi të sigurt që doni më të mirën në jetë për fëmijët tuaj, por megjithatë duhet t’u kushtoni kohë të mjaftueshme në moshën e hershme.

Jemi të sigurt që doni më të mirën në jetë për fëmijët tuaj, por megjithatë duhet t’u kushtoni kohë të mjaftueshme në moshën e hershme.

Fëmijët kërkojnë shumë kohë sigurisht, por koha me ta është përvojë e çmuar për çdo prind. Fatkeqësisht, ritmi i modern i jetës gjithnjë e më shpesh lë gjithnjë e më pak kohë, dhe për t’u ofruar fëmijëve sado pak argëtim, shumë prindër u vendosin televizor në dhoma.

Përveç që vazhdimisht do t’ia ngulin sytë ekranit, duke shikuar filma vizatimorë ose duke luajtur lojëra –fëmijët në këtë mënyrë do të fillojnë edhe të lexojnë shumë më keq se sa duhet, ka treguar hulumtimi në 4 mijë fëmijë.

Fëmijët të cilët kanë TV dhe DVD në dhoma, por edhe telefon të vetin, në parim fillojnë të humbin edhe deri 20 pikë në testet e leximit.

Nga ana tjetër, ata që merren me muzikë dhe luajnë ndonjë instrument, në parim fitojnë 30 pikë më shumë se mesatarja.

Për fund, rrjetet shoqërore... kompjuteri në dhomë dhe hyrja e vazhdueshme në rrjetet shoqërore janë përgjegjës për rezultatet e këqija në grupin e lëndëve natyrore dhe rezultatet e këqija nga matematika.

Mendoni edhe një herë...

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...