Fajon paralajmëron Serbinë për mundësinë e rivendosjes së vizave

19 Dhjetor 2012 - 12:04      

Raportuesja në Parlamentin Europian për liberalizimin e vizave, Tanja Fajon, ka tërhequr vërejtjen për rrezikun real të rikthimit të vizave për Ballkanin Perëndimor, si pasojë e shtimit të numrit të azilkërkuesve.

Bruksel, 19 dhjetor -  Raportuesja në Parlamentin Europian për liberalizimin e vizave, Tanja Fajon, ka tërhequr vërejtjen për rrezikun real të rikthimit të vizave për Ballkanin Perëndimor, si pasojë e shtimit të numrit të azilkërkuesve.

N{ë një intervistë për agjencinë Anadollija, ajo ka thënë se gjatë nëntorit janë regjistruar 8.894 kërkesa për azil, nga të cilët 1.306 prej Serbisë.

Fajon nuk ka saktësuar se cilat shtete të rajonit do të ishin të parat që do të humbnin regjimin e liberalizuar të vizave, por ka thënë se sipas numrit të azilkërkuesve të rremë, bëhet fjalë më së shumti për Serbinë, Maqedoninë dhe Bosnjë e Hercegovinën. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...