Megjithatë, Bosnja mund ta ketë përfaqësuesin në Eurovision

19 Dhjetor 2012 - 11:59      

Pasi që BHRT njoftoi se Bosnja e Hercegovina për shkak të krizës financiare, vitin e ardhshëm nuk do të dërgojë përfaqësues në Eurovision në Suedi, bendi “Zoster” ka njoftuar se është i gatshëm ta prezantoj vendin e tyre, krejtësisht pa pagesë
"Duke pasur parasysh faktin

Sarajevë, 19 dhjetor - Pasi që BHRT njoftoi se Bosnja e Hercegovina për shkak të krizës financiare, vitin e ardhshëm nuk do të dërgojë përfaqësues në Eurovision në Suedi, bendi “Zoster” ka njoftuar se është i gatshëm ta prezantoj vendin e tyre, krejtësisht pa pagesë

"Duke pasur parasysh faktin se BHRT nuk ka të holla për realizimin  e pjesëmarrjes në Eurovision, ne vullnetarisht, pa paraqitemi vullnetarisht, që pa kurrfarë kompensimi ta përfaqësojmë Bosnjën dhe Hercegovinën në Eurovision. Ne kemi këngën, kemi para për fluturimin në Suedi, ndërsa do të flemë tek miqtë. Nga BHRT ne presim vetëm flamurin," deklaroi bendi “Zoster”.

Kujtojmë se për shkak të krizës që ka prekur shumë vende të Evropës, në Eurovisionin e 58-të me radhë, i cili kësaj radhe do të mbahet në Suedi, nuk do të kenë përfaqësuesit e tyre disa vende

Por, megjithatë, problem do të mund të paraqesë kuotizimi i cili përcaktohet për secilin shtet pjesëmarrës sipas kritereve të përcaktuara qartë. Dhe kjo varet nga numri i banorëve, nga madhësia dhe standardi i vendit, si dhe nga numri i vendeve që marrin pjesë atë vit.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...