SHBA të zhgënjyer thellë me Izraelin

19 Dhjetor 2012 - 11:48      

Departamenti amerikan i shtetit thotë se është “thellësisht i zhgënjyer” me aleatin amerikan, Izraelin, për vazhdimin e shpalljes së ndërtimit të mijëra venbanimeve të reja për izraelitët në tokën, të cilën palestinezët e pretendojnë për shtetin e ardhshëm.

Washington, 19 dhjetor - Departamenti amerikan i shtetit thotë se është “thellësisht i zhgënjyer” me aleatin amerikan, Izraelin, për vazhdimin e shpalljes së ndërtimit të mijëra venbanimeve të reja për izraelitët në tokën, të cilën palestinezët e pretendojnë për shtetin e ardhshëm. 

Zëdhënësja e Departamentit amerikan të shtetit, Victoria Nuland, i ka akuzuar liderët izraelitë për angazhim në “aksion provokativ”, që e vë në pikëpyetje përkushtimin e tyre për paqe.

Kjo deklaratë u bë në periudhën kur raportohet se shtetet evropiane në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, Franca, Britania, Gjermania, Portugalia, dhe anëtarë të tjerë, po përgatisin deklarata të reja për dënimin e planeve të Izraelit për ndërtimin e vendbanimeve.

Prej se Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, në muajin nëntor, votoi për përmirësim të statusit të palestinezëve në OKB, në “shtet vëzhgues joanëtar”, Izraeli i ka shpallur planet për ndërtimin e mijëra njësive banesore në Bregun Perëndimor dhe në Jerusalemin Lindor.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...