Dhjetëra të arrestuar në Moskë e Shën Petersburg

15 Dhjetor 2012 - 21:51      

Policia në Moskë ka arrestuar dhjetëra protestues dhe disa liderë të opozitës, për të penguar tubimet masive jashtë selisë së Shërbimit Federal të Sigurisë.
Bëhet e ditur se 40 persona janë arrestuar në kryeqytet, ndërsa 26 në Shën Petersburg.

Moskë, 15 dhjetor - Policia në Moskë ka arrestuar dhjetëra protestues dhe disa liderë të opozitës, për të penguar tubimet masive jashtë selisë së Shërbimit Federal të Sigurisë.

Bëhet e ditur se 40 persona janë arrestuar në kryeqytet, ndërsa 26 në Shën Petersburg.

Liderët e opozitës, Sergei Udaltsov, Aleksei Navalny, Ilya Yashin dhe Ksenia Sobchak, kanë qenë në mesin e të arrestuarve. Ata më pas janë liruar pa ndonjë akuzë, transmeton REL.

Protestuesit, të mbledhur në temperatura të acarta, janë kapur sepse kanë mbajtur shirita të bardhë, kanë bartur shenja politikë ose kanë brohoritur slogane kundër presidentit Vladimir Putin.

Protestat janë thirrur për të shënuar përvjetorin e parë të demonstratave masive, të cilat janë mbajtur pas zgjedhjeve të dhjetorit 2011 – të fituara nga partia e Putinit “Rusia e Bashkuar”.

Këto zgjedhje janë kritikuar në masë të madhe nga vëzhguesit ndërkombëtarë dhe janë cilësuar si “jodemokratike”.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...