Elefantët rusë i shpëton vodka nga acari

15 Dhjetor 2012 - 20:56      

Dy elefantë cirku u shpëtuan nga i ftohti siberian, duke i “ushqyer” me vodka. Kafshët po transportoheshin nga një cirk polak që do të jepte shfaqje në Verilindje të Federatës Ruse, por makina e tyre mori flakë gjatë një aksidenti rrugor në rajonin më të ftohtë rus,

Dy elefantë cirku u shpëtuan nga i ftohti siberian, duke i “ushqyer” me vodka. Kafshët po transportoheshin nga një cirk polak që do të jepte shfaqje në Verilindje të Federatës Ruse, por makina e tyre mori flakë gjatë një aksidenti rrugor në rajonin më të ftohtë rus, Novosibirsku. Mes temperaturave deri në minus 40 gradë celsius, dy kafshët e mësuara me temperaturat e nxehta afrikane, pësuan ngrirje gjymtyrësh dhe veshësh. Përgjegjësit e transportit ngrohën dy arka vodke të përzierë me ujë dhe ua dhanë elefantëve për t’i konsumuar. Elefantët mbijetuan në ato kushte për më shumë se 24 orë, përpara se të siguruar një tjetër mënyrë për të transportuar kafshët.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...