Treni me 300 km në orë “lidhë veriun me jugun e Kinës

15 Dhjetor 2012 - 20:47      

Trena me 300 km/orë në linjën e shpejtësisë së lartë dhe më të gjatë në botë: Pekin-Kanton, 2.298 km, që do të përurohet 26 dhjetorin e ardhshëm me rastin e përvjetorit të lindjes së Mao-s.

Pekin, 15 dhjetor -  Trena me 300 km/orë në linjën e shpejtësisë së lartë dhe më të gjatë në botë: Pekin-Kanton, 2.298 km, që do të përurohet 26 dhjetorin e ardhshëm me rastin e përvjetorit të lindjes së Mao-s.

Trenat do të lidhin kryeqytetin Pekin në veri të vendit me Kanton - qendër e rëndësishme ekonomike në jug. Udhëtimi do të zgjasë rreth 22 orë me nisje në 8 të mëngjesit, transmeton Shekulli online.

Linja do të ketë 35 stacione dhe mes tyre ndalime në qytetet kryesore; Zhengzhou, Wuhan e Changsha.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...