Le Point: Maqedonia, shteti që nuk ekziston

14 Dhjetor 2012 - 18:36      

“Maqedonia, shtetit që nuk ekziston” është titulluar shkrimi i gazetës franceze “Le Point”, të botuar ditëve të fundit dhe që ka nxitur debate në Shkup.
Gazeta franceze në një storje në dy faqe shkruan se populli maqedonas nuk ka identitet dhe andaj e ka vjedhur Aleksandrin e Madh dhe në mënyrë të pafytyrë ka vjedhur edhe Nënë Terezën.

Shkup, 14 dhjetor - “Maqedonia, shtetit që nuk ekziston” është titulluar shkrimi i gazetës franceze “Le Point”, të botuar ditëve të fundit dhe që ka nxitur debate në Shkup.

Gazeta franceze në një storje në dy faqe shkruan se populli maqedonas nuk ka identitet dhe andaj e ka vjedhur Aleksandrin e Madh dhe në mënyrë të pafytyrë ka vjedhur edhe Nënë Terezën.

Gazeta përshkruan fotografitë e projektit Shkupi 2014 dhe politikën nacionaliste të kryeministrit Nikolla Gruevski, përmes vjedhjes së figurave historike antike, që janë edhe simbole kombëtare dhe pjesë e trashëgimisë greke.

Si informon agjencia INA, shkrimi i gazetës franceze është cituar nga shumë media greke, ndërsa mediet proqeveritare në Maqedoni e kanë fshehur publikimin e tij dhe faktet që sjell kjo gazetë  franceze.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...