Mashtrim optik i pabesueshëm (video)

29 Nëntor 2012 - 22:24      

Disa gjësende qëndrojnë mbi tavolinë. Asgjë nuk mund të na shtyjë të mendojmë se secila nga ato gjësende, në fakt është vetëm një copë letre.

Disa gjësende qëndrojnë mbi tavolinë. Asgjë nuk mund të na shtyjë të mendojmë se secila nga ato gjësende, në fakt është vetëm një copë letre.

Video incizimin, të cilin në YouTube e ka publikuar përdoruesi Brusspup, është shembull se asgjë nuk është ashtu siç na duket.

Teknika e shfrytëzuar në punimin e “gjësendeve” quhet anamorfoza dhe ajo ekziston që nga koha e Renesancës.

Shikoni në videon e mëposhtme se çfarë iluzionesh optike mund të shkaktojë kjo teknikë.


comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...