Cili është mbrojtësi më i mirë në botë?

22 Nëntor 2012 - 16:38      

Unioni i Futbollistëve Profesionistë të Botës, FIFPro dhe FIFA kanë shpallur listën e 20 mbrojtësve, nga e cila do të përzgjidhet mbrojtësi më i mirë në botë për vitin 2012.

Londër, 22 nëntor – Unioni i Futbollistëve Profesionistë të Botës, FIFPro dhe FIFA kanë shpallur listën e 20 mbrojtësve, nga e cila do të përzgjidhet mbrojtësi më i mirë në botë për vitin 2012.

Lista prej 55 lojtarëve, sa kenë qenë deri më tani, sot është shkurtuar në 20 emra, ndërsa në një konferencë për shtyp në Sao Paulo, më 29 nëntor, do të dihen pesë emrat përfundimtarë, nga ku do të dalë emri i lojtarit më të mirë në repartin mbrojtës.

Kujtojmë se ditë më parë janë bërë të ditur emrat e pesë portierëve më të mirë, ndërsa lista prej 15 mesfushorëve dhe po aq sulmuesve më të mirë të botës do të shpallet dhe publikohet në FIFA.com më 26 respektivisht 29 nëntor.

Lista e mbrojtësve më të mirë duket kështu:

Jordi Alba (Spanjë, Barcelona)

Gareth Bale (Uells, Tottenham Hotspur)

Giorgio Chiellini (Itali, Juventus)

Ashley Cole (Angli, Chelsea)

Dani Alves (Brazil, Barcelona)

David Luiz (Brazil, Chelsea)

Patrice Evra (Francë, Manchester United)

Rio Ferdinand (Angli, Manchester United)

Mats Hummels (Gjermani, Borussia Dortmund)

Branislav Ivanoviq (Serbia, Chelsea)

Vincent Kompany (Belgjikë, Manchester City)

Philipp Lahm (Gjermani, Bayern Munich)

Marcelo (Brazil, Real Madrid)

Javier Mascherano (Argjentinë, Barcelona)

Pepe (Portugali, Real Madrid)

Gerard Piqué (Spanjë, Barcelona)

Carles Puyol (Spanjë, Barcelona)

Sergio Ramos (Spanjë, Real Madrid)

John Terry (Angli, Chelsea) dhe

Thiago Silva (Brazil, Paris St-Germain).

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...