iPadi humbet dominimin në treg

20 Nëntor 2012 - 18:26      

Sipas vlerësimeve të analistit Sameer Singh, i cili punon për kompaninë Finvista Advisors, tabletët e bazuar në Android deri kah mesi i vitit 2013 do të tejkalojnë iPadin sa i përket shitjes.

Sipas vlerësimeve të analistit Sameer Singh, i cili punon për kompaninë Finvista Advisors, tabletët e bazuar në Android deri kah mesi i vitit 2013 do të tejkalojnë iPadin sa i përket shitjes.

iPadi i Apple mban bindshëm pozitën e parë në tregun e tabletëve në disa vite të fundit por hisja e tij po bie lehtazi në dobi të pajisjeve gjithnjë e më të shumta me Android. Ta zëmë, sipas të dhënave të IDC, iPadi në çerekun e tretë të vitit 2010 kishte 87 për qind të tregut të tabletëve, ndërsa në çerekun e tretë të këtij viti kjo hise ka rënë në vetëm 50,4 për qind. Ky trend do të duhej të vazhdojë edhe në të ardhmen, dhe në gjysmën e parë të vititë të  ardhshëm pajisjet e bazuara në Android do të duhej ta tejkalojnë iPadin sa i përket shitjes.

Duke shikuar trendet në treg, Singha ka konstatuar që rritja e liferimit të tabletëve të bazuar në Android ka tejkaluar rritjen e liferimit të iPadëve në gjashtë prej tetë çerekëve të kaluar. Çerek posaçërisht i keq ishte i treti i këtij viti kur duke pritur modelet e reja liferimi i iPadëve kishte rënë në 18 për qind në vend të rritjes së pritshme prej 10 deri 15 për qind.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...