Bahrejni ndalon protestat

30 Tetor 2012 - 13:13      

Bahrejni ka ndaluar të gjitha protestat pas përleshjeve ndërmjet policisë dhe demonstruesve antiqeveritarë.
Ministri i Brendshëm, Sheikh Rashid Al Khalifah, ka thënë se qeveria do që të mbrojë lirinë e shprehjes, porse “privilegji është abuzuar në mënyrë të përsëritur” nga organizatorët e tubimeve, transmeton REL.

Manama, 30 tetor - Bahrejni ka ndaluar të gjitha protestat pas përleshjeve ndërmjet policisë dhe demonstruesve antiqeveritarë.

Ministri i Brendshëm, Sheikh Rashid Al Khalifah, ka thënë se qeveria do që të mbrojë lirinë e shprehjes, porse “privilegji është abuzuar në mënyrë të përsëritur” nga organizatorët e tubimeve, transmeton REL.

Disa ditë në javën e kaluar, policia është përleshur me protestuesit në fshatrat jashtë kryeqytetit të Manamas.

Shumica shiite në mbretërinë sunite ka nisur valën e protestave qysh në shkurt të vitit 2011, në përpjekje për të fituar më shumë zë politik.

Dhjetëra njerëz janë vrarë dhe plagosur qysh atëherë.

Shiitët përbëjnë rreth 70 për qind të popullsisë së Bahrejnit, por thonë se përballen me diskriminim të vazhdueshëm.

Bahrejni është strehë e Flotës së Pestë të Marinës së Shteteve të Bashkuara.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...