PZHK i Prishtinës diskutohet me ekspertë italianë të urbanizmit

27 Shtator 2012 - 14:41      

Kryetari i Prishtinës dr. Isa Mustafa në takim me ekspertë italianë të urbanizmit, të cilët janë pjesë e grupit të ekspertëve të kompanisë që po harton Planin Zhvillimor Komunal, ka thënë se Prishtina është një vlerë që po i nxit të gjithë që të vijnë dhe të jetojnë këtu, andaj gjatë hartimit të PZHK duhet që me vëmendjen me të madhe të përcaktohen kahet e zhvillimit të qytetit, duhet të jepen zgjidhje të qarta se si të bëhet funksionalizimi dhe shfrytëzimi efiçient i zonave jashtë qytetit.

Prishtinë, 27 shtator - Kryetari i  Prishtinës dr. Isa Mustafa në takim me ekspertë italianë të urbanizmit, të cilët janë pjesë e grupit të ekspertëve të kompanisë që po harton Planin Zhvillimor Komunal, ka thënë se Prishtina është një vlerë që po i nxit të gjithë që të vijnë dhe të jetojnë këtu, andaj gjatë hartimit të PZHK duhet që me vëmendjen me të madhe të përcaktohen kahet e zhvillimit të qytetit, duhet të jepen zgjidhje të qarta se si të bëhet funksionalizimi dhe shfrytëzimi efiçient i zonave jashtë qytetit.

Kryetari Mustafa tha se zhvillimi i qytetit në pjesën jugore dhe perëndimore është takuar me kufijtë komunalë, prandaj duhet të kihet kujdes gjatë hartimit të PZHK në caktimin vizionit të zhvillimit të Prishtinës.

 “Prishtina është një vlerë që po i nxit të gjithë të vijnë të jetojnë këtu, andaj pavarësisht rezultateve të regjistrimit, ne duhet që në Planin Zhvillimor Komunal t’i parashohim kriteret dhe format se si qytetarëve që jetojnë në Prishtinë t’u ofrojmë shërbime”, tha kryetari Mustafa. Siç u shpreh ai, Plani Zhvillimor Komunal duhet ta përcaktoj Prishtinën në atë formë që të jetë qytet i të rinjve dhe për të rinjtë.

Kryetari i Prishtinës, Isa Mustafa tha se komuna përmes PZHK-së duhet të ndryshojë kahet e zhvillimit të zonave rurale të qytetit, që përmes krijimit të kushteve dhe shërbimeve më të mira, këto zona të bëhen atraktive për jetës.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...