Në NASA përpunuan një pëlhurë që ruan informacion

19 Shtator 2012 - 10:50      

Ekspertët e NASA-s përpunuan një teknologji, e cila bën të mundur shndërrimin e rrobës së zakonshme në një mbajtëse të ngjeshur të informacionit. Tipi i ri i pëlhurës së teknologjisë së lartë është në gjendje të ruajë gigabajtet e të dhënave deri në 115 ditë.

Ekspertët e NASA-s përpunuan një teknologji, e cila bën të mundur shndërrimin e rrobës së zakonshme në një mbajtëse të ngjeshur të informacionit. Tipi i ri i pëlhurës së teknologjisë së lartë është në gjendje të ruajë gigabajtet e të dhënave deri në 115 ditë.

Si bazë për krijimin e materialit të ri u përdorën tala bakrit me një trashësi vetëm 1 nanometer, të cilat thuren me tela po të tillë por mbuluar me oksid bakri. Në kryqëzimet e filamente përmbahet pak platin, ndërsa oksidi i bakrit shërben si një transportues i llojit të vet i cili bën të mundur ruajtjen e të dhënave në çdo kryqëzim të telave.

Pjesa tjetër e metodës së re është shumë e ngjashme me kujtesën operative tradicionale të kompjuterave, ku për regjistrimin e të dhënave përdoret tensioni i lartë, ndërsa për leximin e tyre ai i ulët.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...