Qeveria afgane dënon sulmin e NATO-s

17 Shtator 2012 - 22:11      

Qeveria e Afganistanit ka dënuar një sulm të NATO-s, i cili ka vrarë tetë gra afgane dhe ka plagosur dhjetë të tjera.

Kabul, 17 shtator - Qeveria e Afganistanit ka dënuar një sulm të NATO-s, i cili ka vrarë tetë gra afgane dhe ka plagosur dhjetë të tjera.

Në deklaratën e lëshuar pas takimit të kabinetit, të kryesuar nga presidenti Hamid Karzai, thuhet se sulmi i së dielës është “i pajustifikueshëm” dhe shkel memorandumin e mirëkuptimit ndërmjet Kabulit dhe Uashingtonit, transmeton REL .

Deklarata citon zyrën qeverisëse në provincën Laghman të ketë thënë se gratë kanë qenë duke mbledhur drurë, në kohën kur ka ndodhur sulmi.

Forca e NATO-s në Afganistan ka dërguar një ekip për të hetuar incidentin.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...