Erdogan: Fund i pashmangshëm i Asadit

14 Shtator 2012 - 16:51      

Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan tha se regjimit të presidentit sirian Bashar Assad po i vjen një “fund i pashmangshëm”. AP njofton se ai iu ka kërkuar liderëve rajonalë që të bashkohen me qëllim që të pengojnë destabilizimin e mëtejmë të Lindjes së Mesme për shkak të konfliktit të Sirisë.

Ankara, 14 shtator - Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan tha se regjimit të presidentit sirian Bashar Assad po i vjen një “fund i pashmangshëm”. AP njofton se ai iu ka kërkuar liderëve rajonalë që të bashkohen me qëllim që të pengojnë destabilizimin e mëtejmë të Lindjes së Mesme për shkak të konfliktit të Sirisë.

Erdogan, në një konferencë ndërkombëtare në Jalta të Ukrainës, tha se “i duhet thënë me një zë ‘JO’ kësaj drame të njerëzimit, dhe të mos lejojmë që flaka ta kaplojë tërë rajonin”, transmeton Rel.

Turqia është e shqetësuar që kryengritësit kurdë mund të shfrytëzojnë vakuumin e pushtetit në Sirinë fqinje dhe ka paralajmëruar se nuk do të tolerojë asnjë kërcënim të kryengritësve nga territori sirian.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...