Kalendari historik, 12 shtator

12 Shtator 2012 - 09:23      

1953 – Nikita Khrushchev u zgjodh sekretarja e parë e Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të ish-Bashkimit Sovjetik.

1953 – Nikita Khrushchev u zgjodh sekretarja e parë e Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të ish-Bashkimit Sovjetik.1968 – Shqipëria shpall tërheqjen nga Pakti Sovjetik i Varshavës.1980 – Forcat e armatosura turke, të udhëhequra nga gjenerali Kenan Evren, shef i stafit të gjeneralëve, rrëzoi qeverinë e Suleyman Demirelit, në një puç pa gjakderdhje.1989 – Parlamenti polak aprovon qeverinë e dalë nga “Solidarnosti” të kryeministrit Tadeuz Mazowiecki, në një votim që zyrtarisht i dha fund sundimit komunist.1990 – Gjermania Lindore dhe ajo Perëndimore si dhe aleatët e Luftës së Dytë Botërore nënshkruajnë një traktat për kthimin e sovranitetit të Gjermanisë së bashkuar dhe definimin e statusit ndërkombëtar të vendit.2003 – Këshilli i Sigurimit i Kombeve të bashkuara ia hoqi sanksionet Libisë, duke hapur rrugën kështu për miratimin e ndihmave 2.7-miliardëdollarëshe për familjet e 270 personave, të cilët humbën jetën kur aeroplani i “Pan Am” shpërtheu mbi Skoci, më 1988.2005 – Kina publikisht deklaron se nuk do t’i cilësojë më të vdekurit në katastrofa natyrore si çështje sekrete të vendit.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...