Ugandezi Stephen Kiprotich fitues i maratonës në Londra 2012

12 Gusht 2012 - 14:45      

Fitues i maratonës në Lojrat Olimpike Londra 2012, është atleti nga Uganda Stephen Kiprotich. Atleti ugandez shtegun prej 42 kilometra e 150 metra nëpër rrugët e Londrës i kaloi për kohën 2:08:01, vendin e dytë dhe medaljen e argjendtë e fitoi atleti nga Kenia Abel Kirui,me 26 sekonda më shumë, ndërsa medaljen e bronztë Wilson Kiprotich .

Londër, 12 gusht – Fitues i maratonës në Lojrat Olimpike Londra 2012,  është atleti nga Uganda Stephen Kiprotich. Atleti ugandez shtegun  prej 42 kilometra e 150 metra nëpër rrugët e Londrës i kaloi për kohën 2:08:01, vendin e dytë dhe medaljen e argjendtë e fitoi atleti nga Kenia Abel Kirui,me 26 sekonda më shumë, ndërsa medaljen e bronztë Wilson Kiprotich .

Me garën e maratonës, të cilën siç raportojnë mediat botërore, nëpër rrugët e Londrës e përcjellën rreth 1,5 milionë shikues, janë përmbyllur garat në tërësi në të gjitha disiplinat e atletikës, ndërsa sonte në mbrëmje me një ceremoni spektakolare do të përmbyllen edhe

Lojrat Olimpike Londra 2012.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...