Kalendari historik, 10 korrik

10 Korrik 2012 - 09:05      

1850 – Nënkryetari amerikan, Millard Fillmore, mori presidencën, pas vdekjes së presidentit Zachary Taylor.

1850 – Nënkryetari amerikan, Millard Fillmore, mori presidencën, pas vdekjes së presidentit Zachary Taylor.

1890 - Wyoming u bë shteti i 44-të i SHBA-së.

1943 – Forcat amerikane dhe ato britanike pushtuan Sicilinë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

1951 – Në Kaesong filluan bisedimet për përfundimin e Luftës Koreane.

1964 – U lansua albumi "A Hard Day's Night" i Beatlesave.

1973 – Bahamet fituan pavarësinë, pas pushtimit kolonial treqindvjeçar britanik.

1989 - Mel Blanc, zëri i personazheve të filmave të animuar, Bugs Bunny, Daffy Duck dhe Porky Pig, ndërroi jetë në moshën 81-vjeçare.

1991 - Boris N. Yeltsin dha betimin si kryetari i parë i zgjedhur i Republikës Ruse.

1995 – Nobelistja Aung San Suu Kyi u lirua pas pothuajse arrestit gjashtëvjeçar shtëpiak në Birmani.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...