Binak Kelmendi laureat i Çmimit “Rexhai Surroi 2014 ” për letërsi

Binak Kelmendi është fituesi i sivjetshëm i Çmimit “Rexhai Surroi 2014” për letërsi. Juria në përbërjen Kim Mehmeti, Agim Isaku, Veton Surroi e Zenun Çelaj përzgjodhi romanin e tij të ...

Vështrime

Lumir Abdixhiku

Lumir Abdixhiku

Identiteti i humbur i së djathtës

Mbi strukjen dhe tjetërsimin e besimit të djathtë ekonomik...

Drenusha Zajmi-Hoxha

Drenusha Zajmi-Hoxha

Tring - tring, jeta juaj si marketing

Po afrohen ditët festive e bashkë me to rritet edhe entuziazmi ynë për natën e ndërrimit të motmoteve, kur përcjellim vitin e vjetë...

Elmaz Isufi

Elmaz Isufi

Premtimet që nuk bindin

Premtimet e partive politike në fushatën zgjedhore për uljen e papunësisë dhe të varfërisë ka shanse të realizohen më shpejt sesa ...

Adriatik  Kelmendi

Adriatik Kelmendi

Koalicionet e kompromiseve Kosovë-Serbi

Në Kosovë, me krijimin e koalicionit të madh PDK-LDK-“Srpska”, me mbi dy të tretat e votave në Kuvend, si dhe në Serbi me një ...

Mes Për Mes

Lajme

Mustafa premton përmbushjen e shpejtë të kushteve për liberalizim të vizave

Kryeministri Isa Mustafa, priti të hënën në takim ushtruesin e detyrës së shefit të Zyrës së BE-së në Kosovë, Thomas Gnocchi, gjatë të cilit takim Mustafa u...

Policia, apel qytetarëve: Kujdes gjatë festave të fundvitit

Policia e Kosovës vlerëson se nga aspekti i rendit dhe sigurisë publike, përmbyllja e këtij fundviti dhe fillimi sa më i mbarë i vitit të ri 2015, është ...

Veliu e vlerëson të rëndësisë së veçantë objektin e Maternitetit në Podujevë

Për të përcjellë nga afër rrjedhën punimeve në realizmin e projektit të ndërtimit të repartit të Maternitetit në Podujevë, këtë objekt e vizitoi sot ...

Kulturë

OSBE do të vazhdojë partneritetin me institucionet e Kosovës

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Kujtim Shala, njëherësh ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, është takuar të hënën me ambasadorin e OSBE-së në Kosov...

Katër dekada punë të Nexhat Krasniqit në një ekspozitë

Me vizatime, skica e animacione të punuara nga Nexhat Krasniqi e që vijnë premierë në Galerinë Kombëtare të Kosovës, kjo e fundit e përfundon vitin 2014...

Matoshi me orkestrën “Rexho Mulliqi” në koncertin recital

Prishtinë, 22 dhjetor- Repertori i koncertit që do të bashkojë mezosopranon e njohur kosovare me orkestrën që mban emrin e një kompozitori që ka lënë gjurmë n...

Sport

MKRS ofron mbështetje për volejbollin kosovar

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, u takua të hënën edhe me kryetarin e Federatës së Volejbollit të Kosovës (FVK), Xhavit Mustafën, me të ...

Fabregasit do t’i pëlqente që Messi të luante për Chelsean

Mesfushori i Chelseat, Cesc Fabregas, thotë se do të donte që të shihte Lionel Messin që i bashkohet atij në klubin anglez...

Sonte pritje për Haxhi Krasniqin

Sonte duke filluar në orën 19:00, në Hotel ‘Swiss Diamond’, do të organizohet pritje për boksierin Haxhi Krasniqi dhe stafin e tij...

Lëmsh

10 zbulime misterioze: Shkenca nuk ka përgjigje për to [video]

Pa marrë para sysh nëse janë shumë para kohës së vet, a janë ndërtuar me teknologji të panjohur dhe se funksioni tyre nuk është krejtësisht i qartë, këto 10...

Majmuni i shpëton jetën tjetrit që ishte në elektroshok [video]

Një ngjarje e jashtëzakonshme ka ndodhur dje në Indi. Një majmun i shpëton heroikisht jetën shokut të tij, pasi ky i fundit ishte në elektroshok...

Alarm, peshku helmues mbërrin në brigjet e Adriatikut

Peshku helmues me lëkurë të argjendtë ka mbërritur në ujërat e detit Adriatik. Alarmi vjen nga Instituti Oqeanografik Spalato. Mediet italiane shkruajnë se dit...

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.